Dron – jak zabezpieczyć swój bezzałogowy statek powietrzny?

Jak zabezpieczyć drona przed utratą i zniszczeniem?

Wiele ostatnio mówi się i pisze o użytkowaniu dronów i ich wzrastającym znaczeniu we współczesnym świecie ale równie dużo miejsca w dyskusjach zajmuje temat zagrożeń związanych z użytkowaniem platform latających. Wszyscy zgadzamy się z faktem, że bezpieczeństwo to podstawa, a oczywiście najważniejszym fundamentem zachowania bezpieczeństwa jest działanie zgodnie z przepisami i zdrowym rozsądkiem. Jednakże drony, jak każde urządzenie, maszyna czy pojazd, mogą ulec awarii, która spowoduje ich uszkodzenie, zniszczenie, utratę a nawet stać się może przyczyną wypadku. Dlatego warto przemyśleć jakie sposoby zabezpieczeń możemy zastosować aby w razie jakiejkolwiek awarii zminimalizować straty, które dotknąć mogą naszą maszynę i przede wszystkim zminimalizować ryzyko wypadku, w którym mogą ucierpieć inne osoby. Zatem jakie systemy zabezpieczeń może stosować operator drona? Oto kilka pomysłów do wykorzystania:

  1. Zacznijmy od najprostszych elementów, które pomogą ochronić nasz sprzęt przed poważniejszymi uszkodzeniami. W zależności od modelu BSP możemy znaleźć przydatne dodatki, które pełnią funkcje ochronne, jak np. znane wszystkim ochrony na śmigła, użyteczne przy wykonywaniu lotów wewnątrz pomieszczeń lub poprzeczka chroniąca gimbala przed uszkodzeniem, którą możemy zamontować w Phantomie.

jak zabezpieczyć drona, drony - kcesoria

  1. Innym, znacznie bardziej zaawansowanym urządzeniem jest „GPS tracker”, który montujemy na naszej platformie latającej. Urządzenie zaopatrzone jest w gniazdo do karty SIM. W razie utraty łączności z dronem i jego zgubienia, tracker wysyła sms na nasz telefon komórkowy z danymi określającymi położenie pojazdu. Urządzenie jest lekkie, waży ok. 50 gram i bez problemu można je zastosować nawet w niedużych modelach. W zależności od potrzeb znajdziemy różne typy trackerów – mniej lub bardziej zaawansowane. Ich ceny zaczynają się od kwot niewiele przekraczających 100 zł a mogą pomóc nam zlokalizować utracony sprzęt o wartości kilkudziesięciu tysięcy złotych.  jak zabezpieczyć drona

jak zabezpieczyć drona

 

  1. Zdecydowanie bardziej kosztownym zabezpieczeniem, którego stosowanie warto jednak rozważyć, szczególnie jeśli posługujemy się dużym i ciężkim sprzętem, jest awaryjny spadochron. Jego zadaniem jest oczywiście ochrona drona, który stracił sterowność przed gwałtownym upadkiem. Na rynku znajdziemy różne modele spadochronów – zarówno takie, które otwierają się automatycznie w sytuacji zagrożenia, jak również takie, które uruchamiane są przez operatora drona. Spadochron może nie tylko uchronić statek przed zniszczeniem ale również zapobiec wypadkom, kiedy uszkodzona maszyna z całym impetem spada na ziemię. Niestety koszt takiego zabezpieczenia jest wysoki, jednakże przy drogim sprzęcie zainwestowanie w awaryjny spadochron może przynieść wiele pożytku i bardzo się opłacać. Ponadto w niektórych krajach posiadanie zabezpieczenia w formie spadochronu jest wymagane w celu uzyskania zezwolenia na loty. W zależności od wagi BSP, ceny awaryjnych spadochronów rozpoczynają się od kilkuset złotych dla lżejszych modeli.

 

  1. Istnieją nawet formy zabezpieczenia drona przed utonięciem lub gadżety pozwalające na jego szybkie odnalezienie jeśli już dojdzie do sytuacji, w której statek powietrzny wpadnie do wody. Czy warto zaopatrywać się w tego typu zabezpieczenia i komu mogą być przydatne – to już pytanie, na które każdy operator musi sobie odpowiedzieć samodzielnie.

 

jak zabezpieczyć drona

Posługując się wysokiej klasy drogim sprzętem lub ciężkimi modelami z pewnością warto zainwestować i wyposażyć swój statek powietrzny chociażby w jeden typ zabezpieczenia, które w razie awarii sprzętu, może nas ochronić przed jego utratą, zniszczeniem lub spowodowaniem wypadku.

jak zabezpieczyć drona – wskazówki

Dodaj komentarz