Drony w rekreacji – przepisy

drony przepisy, drony bezpieczeństwo, loty dronem przepisy

Informacje dotyczące zmian w przepisach po aktualizacji z 8 sierpnia 2016 r. znajdziesz w kolejnym wpisie:

Nowelizacja przepisów prawa lotniczego dotyczącego modeli latających oraz bezzałogowych statków powietrznych.

Sezon wiosenno-letni to okres, w którym wiele osób wykonuje loty dronem w celach rekreacyjnych i sportowych. Często pojawia się zatem pytanie jak robić to bezpiecznie, jakich przepisów należy przestrzegać latając dronem po amatorsku? Dzisiaj zamieszczam najważniejsze informacje i materiał na temat zasad, którymi należy się kierować wykorzystując drony całkowicie rekreacyjnie.

Przede wszystkim należy zacząć od tego, że Polska znajduje się w ścisłej europejskiej czołówce pod względem ilości osób posiadających kwalifikacje do wykonywania lotów bezzałogowymi statkami powietrznymi (BSP). Dzięki temu, mimo że nasze prawo wciąż nie nadąża za bardzo szybkim rozwojem w tej dziedzinie, możemy się jednak pochwalić jednym z lepiej wypracowanych zespołów zasad regulujących te kwestie.

Najbardziej podstawowe zasady świetnie obrazuje ulotka przygotowana przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Jest ona skierowana właśnie do osób, które nie posiadają kwalifikacji operatora drona i modele latające wykorzystują w rekreacji i sporcie.

drony przepisy, drony w rekreacji zasady, loty dronem przepisy,

Warto zajrzeć też na specjalnie przygotowaną przez ULC stronę, gdzie znajdziecie niezbędne informacje dot. lotów: http://latajzglowa.pl

Kolejną ważną rzeczą, jest zebranie podstawowych informacji odnośnie podziału przestrzeni powietrznej w Polsce na strefy. Jako jedyny kraj na świecie dysponujemy ogólnie dostępną mapą, dzięki której w każdym momencie można bez problemu sprawdzić w jakiej strefie znajduje się obszar, w którym zamierzamy wykonywać loty. Wystarcza tylko dostęp do internetu.Dzięki temu będziemy wiedzieli czy dany obszar jest dla nas dostępny, czy potrzebujemy jakichś zezwoleń czy też jest to teren, nad którym latać nie możemy. Polecam korzystanie z mapy na bieżąco: AIP Polska – Strefy oraz korzystanie z aplikacji: droneradar, gdzie znajdują się informacje o przestrzeni powietrznej, zasadach lotów oraz zarządców przestrzeni powietrznej.

Jeśli oznaczenia na mapie są dla ciebie nie zrozumiałe, wystarczy zapamiętać skróty i zasady dotyczące najważniejszych stref:

G – oznacza strefę niekontrolowaną ( można w niej latać bez żadnych dodatkowych zezwoleń, zaleca się jednak aby loty powyżej 100 m AGL były zgłaszane do FIS – Służba Informacji Lotniczej, oddziały FIS znajdują się w Krakowie, Warszawie, Gdańsku, Olsztynie i Poznaniu, drony nie powinny przekraczać pułapu 200 m AGL)

.

drony przepisy, drony bezpieczeństwo, zasady lotów dronem, drony w rekreacji

.

CTR – strefa lotniska ( na loty w tej strefie potrzeba zezwolenia, można je jednak uzyskać również jeśli nie posiada się kwalifikacji operatora drona, wniosek do Państwowej Agencji Żeglugi Powietrznej wysyłamy min. 3 dni przed planowanym lotem, szczegółowe informacje na ten temat znajdziesz w miom poście „Loty w strefie CTR”, konieczne jest również zgłoszenie lotu do wieży kontroli lotów.

Nowe przepisy, które mają wejść w życie latem 2016 roku nieco złagodzą tę kwestię i loty rekreacyjne małymi modelami (do 600 gram) będzie można wykonywać bez konieczności uzyskiwania zgody w odległości do 1 km od lotniska. Jednakże w chwili obecnej przepisy te jeszcze nie funkcjonują i zezwolenie jest konieczne)

drony przepisy, drony w rekreacji, loty dronem zasady

R – to strefy o ograniczonym ruchu lotniczym, takie jak miasta powyżej 25 tys. mieszkańców czy parki narodowe (na loty w tej strefie potrzebne są zezwolenia z Urzędu Lotnictwa cywilnego, które dostępne są jedynie dla wykwalifikowanych operatorów dronów, na loty nad parkami natomiast zgodę musi wyrazić dyrekcja parku i zwykle zezwolenia takie podlegają niemałym opłatom)

Nowe przepisy przewidują zniesienie strefy R – jednakże konsekwencje się nie zmienią, nad miastami nie będzie można wykonywać lotów amatorskich, a na loty nad parkami konieczne będzie uzyskanie zezwolenia.

Strefy P i MRT – strefy zakazane lub zarezerwowane (wymagane są zezwolenia)

.

drony rekreacyjnie zasady, drony przepisy, drony bezpieczeństwo

Przepisy lotnicze, również te dotyczące dronów reguluje ustawa z dnia 3 lipca 2002 – Prawo Lotnicze.

Dodaj komentarz