Potencjał bezzałogowych statków powietrznych.

W ostatnich latach drony w Polsce przeżywają swój rozkwit. Dzięki temu coraz większa część społeczeństwa ma szansę korzystania z możliwości jakie oferują, które pozwalają na posługiwanie się statkami bezzałogowymi w bardzo szerokim zakresie. Popularność dronów rośnie i możemy się spodziewać, że coraz częściej będziemy mogli zobaczyć je zarówno w rękach licencjonowanych operatorów jak i amatorów.

Początków historii drona należy szukać już w czasach I wojny światowej, kiedy to urządzenia podobnego typu były wykorzystywane przy treningu oddziałów przeciwlotniczych. Od tamtych czasów idea maszyn latających bez udziału pilota stopniowo ewoluowała by ostatecznie przybrać znaną nam dzisiaj formę bezzałogowych statków powietrznych czyli UAV ( ang. unmanned aerial vehicle). Początkowo wykorzystywanie wielowirnikowców zarezerwowane było wyłącznie dla wojska jednakże z upływem czasu stały się dostępne również dla cywilów i sukcesywnie cieszyły się coraz większym zainteresowaniem. Mimo, że wśród wielu osób łatwy dostęp do dronów budzi obawy, ich wzrastająca popularność jest faktem.  Niewątpliwie wynika ona z bardzo szerokich możliwości jakie niesie ze sobą zastosowanie bezzałogowych statków powietrznych w wielu przeróżnych dziedzinach życia. Obecnie wielowirnikowce wykorzystywane są nie tylko do celów wojskowych czy amatorskiej fotografii ale doskonale sprawdzają się również podczas prowadzenia badań naukowych w trudno dostępnych rejonach, w budownictwie, monitoringu, reklamie, marketingu a nawet ratownictwie. Ich potencjał na tym się nie kończy i wkrótce możemy się spodziewać, że drony w Polsce znajdą zastosowanie również w telekomunikacji i transporcie.

Przepisy obowiązujące w naszym kraju w chwili obecnej nie wymagają posiadania żadnych specjalistycznych uprawnień od amatorów używających wielowirnikowców w celach rekreacyjnych. Natomiast każdy operator drona pracujący zarobkowo z wykorzystaniem tych urządzeń zobowiązany jest do posiadania licencji wydawanej przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Dzięki przeszkoleniu niezbędnemu do jej otrzymania,  które kończy się egzaminem praktycznym i teoretycznym, licencjonowany operator wyposażony jest w wiedzę niezbędną do bezpiecznej obsługi drona, zgodnie z przepisami lotniczymi obowiązującymi na danym terenie. Licencja operatora drona jest również podstawą do uzyskania pozwoleń na odbywanie lotów w niektórych rejonach. Warto zatem pamiętać, że legalne usługi dronem mogą być oferowane i wykonywane jedynie przez osoby posiadające stosowne uprawnienia z ULC.

Nie ulega wątpliwości, że pojawienie się wielowirnikowców umożliwia spojrzenie na świat z zupełnie nowej perspektywy oraz daje ogromne możliwości wykorzystania tych urządzeń. Ogromny potencjał dronów sprawia, że ich ekspansja w coraz to nowe obszary naszego życia jest praktycznie nieunikniona. Warto więc mieć świadomość, że już w chwili obecnej bezzałogowe statki powietrzne pracują dla nas w wielu dziedzinach a w rękach wykwalifikowanych i odpowiedzialnych operatorów mogą się przyczynić do ulepszania ludzkiego życia.

drony w Polsce, usługi dronem, bsp

Więcej informacji dot. szkoleń dla operatorów dronów znajdziecie tutaj: http://csuav.pl/site/

 

share_facebook

katalog firm

Dodaj komentarz