Pilotowanie drona w strefie CTR.

Dzisiejszy wpis omawia filmowanie z drona w kolejnej ze stref, w której obowiązują ograniczenia, mowa o tak zwanych strefach CTR.

Zacznijmy przede wszystkim od wyjaśnienia tego pojęcia. Otóż CTR (Control Zone) to skrót  oznaczający strefę kontrolowaną lotniska. Wiele osób jest przekonanych, że obszar ten dotyczy wyłącznie lotniska i najbliższego mu terenu. Jednakże trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że zasięg stref CTR jest o wiele bardziej rozległy! Podam przykład Bydgoszczy, gdzie często odbywam loty. W tym przypadku strefa CTR rozciąga się praktycznie na całe miasto! Oznacza to, że bez specjalnego zezwolenia nie można w tym rejonie pilotować żadnego bezzałogowego statku powietrznego bez względu na model i na wysokość lotu! Podobnie jest w wielu innych miastach Polski posiadających lotniska. Warto zatem mieć świadomość tego faktu, zanim beztrosko wystartujemy swoim wielowirnikowcem koło domu lub kupimy drona swoim dzieciom. Należy zdawać sobie sprawę, że w świetle przepisów Urzędu Lotnictwa Cywilnego, jest to nielegalne. I czasem, jak na przykład w Bydgoszczy, by móc pilotować drona w celach rekreacyjnych czy sportowych i nie łamać przepisów oraz nie narażać się na kary, trzeba wyjechać poza miasto. Mapkę dla operatorów dronów, na której wyszczególnione są strefy CTR znajdziecie tutaj: http://ai.pansa.pl/dron/ 

Loty bezzałogowych statków powietrznych i filmowanie z drona w strefach CTR możliwe są jedynie po uzyskaniu specjalnego zezwolenia z Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej (PAŻP). Zezwolenie takie otrzymać mogą jednak wyłącznie operatorzy posiadający świadectwo z ULC, co oznacza, że w przypadku osób zajmujących się dronami amatorsko na chwilę obecną nie ma możliwości otrzymania  zezwolenia. Przed startem drona należy się również skontaktować telefonicznie z wieżą na lotnisku i zgłosić lot. Ostateczna decyzja dotycząca lotu należy do kontrolera.

Wniosek o uzyskanie pozwolenia na loty w strefie CTR należy złożyć do PAŻP minimum trzy dni przed planowanym terminem lotów. We wniosku takim należy podać dokładną datę, czas lotów oraz obszar określony współrzędnymi GPS, a także maksymalną wysokość lotu. Operatorzy korzystają z gotowego wzoru dokumentu zamieszczonego na stronie PAŻP:

http://www.pansa.pl/index.php?menu_lewe=ops&opis=OPS/ops_formularze&lang=_pl 

filmowanie z drona - zgłoszenie ua_s

Pamiętajmy więc, że jeśli decydujemy się na loty nad większym miastem, w okolicy którego dodatkowo znajduje się lotnisko zwykle musimy posiadać aż trzy dokumenty, które pozwolą nam działać zgodnie z prawem: zezwolenie z ULC, o którym pisałem w poprzednim poście, zezwolenie z PAŻP na lot w CTR oraz zezwolenie wydawane przez Urząd Miejski ( dokładniej przez prezydenta lub burmistrza) z konkretnej miejscowości.

 

share_facebook

Dodaj komentarz