Filmowanie z powietrza – co powinieneś wiedzieć.

zdjęcia z drona i filmowanie z powietrza w rezerwacie przytoń

Wykonywanie nieszablonowych ujęć z lotu ptaka cieszy się zainteresowaniem coraz większej liczby osób. Jednakże wbrew temu, co mogło by się większości z nas wydawać, w rzeczywistości często nie jest to takie proste. Posiadanie drona nie zawsze automatycznie daje możliwość fotografowania swojej bliższej czy dalszej okolicy. Wielu ludzi nie uświadamia sobie, że użytkowanie bezzałogowych statków powietrznych, zarówno w celach komercyjnych jak i prywatnych obwarowane jest wieloma przepisami. Dzisiejszy wpis poświęcam krótkiemu omówieniu właśnie tego zagadnienia, a ponieważ rejonami, w których bywam najczęściej jest Podhale i kujawsko – pomorskie, to zamieszczam dodatkowo garść informacji na temat filmowania z powietrza w Zakopanem i Bydgoszczy.

Przede wszystkim entuzjaści dronów powinni zdać sobie sprawę z tego, że w Polsce miejsc, w których można wykorzystywać przestrzeń powietrzną do pilotowania wielowirnikowców bez większych ograniczeń nie jest wcale zbyt wiele . Obejmują one wyłącznie obszary poza większymi miejscowościami, oddalone od lotnisk, nie znajdujące się w wojskowych strefach lotniczych i nie leżące na terenach parków narodowych i rezerwatów oraz znajdujące się poza rejonami, których użytkowanie regulują specjalne przepisy. W zależności od tego w jakim rejonie kraju się znajdujesz może się zatem okazać, że najbliższa wolna strefa, w której będziesz mógł legalnie pilotować drona, bez ponoszenia dodatkowych kosztów i posiadania stosownych zezwoleń, znajduje się w odległości nawet do kilkudziesięciu kilometrów. Tak więc zanim zdecydujemy się na loty jakimkolwiek bezzałogowym statkiem powietrznym, bez względu na to czy jest to model profesjonalny, wykorzystywany w celach komercyjnych czy też niewielki model amatorski, warto zapoznać się z obowiązującymi na danym terenie przepisami. Trzeba mieć świadomość, że znajomość przepisów regulujących te kwestie, jest obowiązkiem operatora. Przy czym nie ma znaczenia czy osoba ta jest amatorem czy profesjonalistą oraz w jakim celu odbywa się lot. W związku z tym, decydując się na usługi filmowania z powietrza powinniśmy zawsze zwracać się do operatorów posiadających świadectwo kwalifikacji Urzędu Lotnictwa Cywilnego, gdyż wówczas mamy pewność, że są to osoby odpowiednio przeszkolone i mające wiedzę dotyczącą bezpieczeństwa i zasad lotów. Jeśli natomiast chcielibyśmy samodzielnie pilotować drona a nie posiadamy wspomnianego świadectwa ULC, mamy prawo zajmować się tym w celach wyłącznie niekomercyjnych i wówczas obowiązek zaznajomienia się z przepisami spada na nas. Oto kilka podstawowych zasad, których należy przestrzegać:
– nie wykonujemy lotów na skupiskiem ludzi (grupa powyżej dziesięciu osób)
– bezwzględnie nie należy latać dronem nad dziećmi
– nie należy latać nad drogami
– dron powinien znajdować się zawsze w zasięgu wzroku
– na loty nad miejscowościami o liczbie zaludnienia przekraczającej 25 tys. mieszkańców potrzebne są specjalne zezwolenia (zgoda burmistrza lub prezydenta miasta oraz zgoda z ULC, od grudnia 2015 jest bezpłatna)
– na loty w strefie lotnisk potrzebna jest zgoda PAŻP ( na jej uzyskanie potrzebujesz min. 3 dni, nawet po jej uzyskaniu ostateczną decyzję w dniu lotu podejmuje kontroler ruchu lotniczego z wieży danego lotniska – TWR)
– na loty nad parkami narodowymi potrzebna jest zgoda dyrekcji parku oraz wniesienie stosownej opłaty
– użytkowanie stref czasowo rezerwowanych, głównie przez wojsko, możliwe jest jedynie po uzyskaniu zgody od organu zarządzającego daną strefą ( zakres tych stref może ulegać częstym zmianom i należy je na bieżąco monitorować)

Filmowanie z powietrza – Zakopane

Jeśli zapoznałeś się z materiałem zamieszczonym powyżej, wiesz już, że aby legalnie latać dronem nad Zakopanem potrzebne będzie zezwolenie burmistrza miasta oraz zgoda z ULC. Dla osoby, która nie prowadzi działalności komercyjnej jest to z pewnością dodatkowe utrudnienie. Pocieszeniem jest fakt, że od grudnia 2015 wnioski realizowane są nieodpłatnie. Jednak z potężnymi kosztami muszą się liczyć osoby, które chciałyby wykonać ujęcia z drona w Tatrzańskim Parku Narodowym. Poniżej zamieszczam link do pliku PDF, który zawiera min. szczegółowy cennik filmowania w TPN. Natomiast w pobliskich miejscowościach, takich jak Kościelisko, Chochołów, Witów, Czarny Dunajec – możemy latać bez dodatkowych zezwoleń.

cennik TPN

Filmowanie z powietrza – Bydgoszcz

Bydgoszcz, ze względu na liczbę mieszkańców, wymaga od operatora drona posiadania stosownych zezwoleń – zarówno od prezydenta miasta, jak i wspomnianego już  zezwolenia z ULC. Ponadto obszar całego miasta znajduje się w strefie lotniska  ( CTR) czyli dodatkowo potrzebna będzie zgoda z PAŻP oraz zgoda kontrolera lotu z wieży na lotnisku w Bydgoszczy. Najbliższe obszary poza strefą miejską i strefą lotniska, w których nie potrzebujesz zezwoleń na loty znajdują się poza granicami miasta, w odległości kilkunastu kilometrów od centrum.

Poniżej zamieszczam link do mapki, która ułatwia orientację w strefach lotniczych w Polsce:

mapa stref lotniczych w Polsce

share_facebook

Dodaj komentarz